Kiedy wydaje Ci się, że piękna Wielkiego Kanionu z poprzedniej podróży nic już nie przebije, odkrywasz miejsce, gdzie rzeka Kolorado „wyrzeźbiła” ten cud.

page

Znajdujemy się w miejscowości Page w Arizonie, a ten cud to słynna podkowa Horseshoe Bend. To najpiękniejsze miejsce stworzone przez naturę, które udało mi się poznać podczas dwóch podróży po Zachodnim Wybrzeżu USA. I chociaż Wielki Kanion z ubiegłorocznej podróży KLIK również zachwycał, przede wszystkim rozmiarem, to będąc tu stoisz i nie wierzysz w to co widzisz. 

page1

page2b
.praktycznie
Problemów z dotarciem nie ma, bo wystarczy wpisać w gps nazwę :) Docieramy do parkingu, który niestety ma ograniczoną ilość miejsc i jest płatny. W sezonie letnim już od godziny 9 rano są problemy ze znalezieniem wolnego miejsca, co oznacza, że musimy przyjechać później, ponieważ parkowanie wzdłuż przyległej głównej drogi nr 89 jest zabronione. Sam wstęp na Podkowę jest bezpłatny. Z parkingu czeka nas krótki (1.2 km) spacer do miejsca docelowego. Piaszczysta droga kawałek w górę, a następnie jeszcze chwila w dół. 

My byliśmy dwukrotnie - raz na zachodzie słońca, raz o wschodzie. Większy tłum ludzi spotkaliśmy oczywiście o zachodzie słońca. 

page3
page4
page5

Docieramy do Podkowy. Tylko część terenu posiada zabezpieczenie w postaci barierek. Znacznie większa część to zupełna swoboda i wolność...która może zakończyć się upadkiem z wysokości 300 m w dół. Na miejscu nie ma żadnych służb nadzorujących, także poruszasz się gdzie tylko masz ochotę. Ogrom turystów, a każdy chce zrobić jak najlepsze zdjęcie z podkową w tle. Szczerze? To czasem zamykałam oczy widząc jak beztrosko ludzie biegają nad przepaścią. 

Ostatni wypadek zanotowano tutaj w grudniu 2018 r., kiedy z klifu spadła 14-letnia dziewczynka, a przed nią w maju tego samego roku spadł w przepaść mężczyzna. Chwila nieuwagi, chęć wychylenia się jeszcze bardziej i nieszczęście gotowe. Przyznaję sama, że pokusa by usiąść na krawędzi jest ogromna. Trudno to wytłumaczyć, ale łatwo w tym miejscu stracić rozsądek. 

page6
page7
page8
page8a
page9
page9a
page10
page10a
page10b
page2a
page11
page12
Aby złapać całą podkowę na zdjęciu warto zabrać ze sobą szerokokątny obiektyw. Brązowo-rudy piaskowiec, błękitno-turkusowa rzeka zawijająca się o 270 stopni towrzą prawdziwy raj dla fotografów. Miejsce absolutnie przepiękne, zapierające dech w piersiach od pierwszego spojrzenia! 

page13
page14

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Najczęściej czytane

brownie
tytan
kaloriaaa
MG 85742 3
10884486 983695951644010 225026915 n
niechudne1

Polecamy

szpilki na siłowni | cookies

 zBLOGowani.pl

Our website is protected by DMC Firewall!

Ta strona używa ciasteczek, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Polityka prywatności