Na ten moment podróży czekałam z mocniej bijącym sercem. Kiedy rok temu opuszczaliśmy Kalifornię miałam jedno "ciche" marzenie. Wrócić tu jak najszybciej i znaleźć się właśnie w San Francisco. To miasto totalnie skradło moje serce! Przywitało deszczem, zaskoczyło widokami, pożegnało mandatem i pozostawiło wielki niedosyt… 

sf1a
sf

Nasz pobyt w San Francisco trwał niby 6 dni, z czego tylko 4 pełne. Pierwszego dnia dotarliśmy nocą, a ostatniego wyjeżdżaliśmy nad ranem. W ten sposób zostają tylko 4 dni. To zdecydowanie za mało by poznać to miasto, ale postaram się chociaż w ułamku Wam je przedstawić. Zapraszam do wspólnego zwiedzania. Kolejność atrakcji jest zupełnie przypadkowa. 

.wycieczka do Alcatraz
Więzienie Alcatraz to jedna z największych atrakcji San Francisco, dlatego przygotowałam osobny post z naszego zwiedzania KLIK

alcatraz

.most Golden Gate
Kiedy myślisz San Francisco to z całą pewnością do głowy przychodzi Ci most Golden Gate. I słusznie, bo to nie tylko jeden z najsłynniejszych mostów na świecie, ale i największa ikona San Francisco.

sf1
sf3

Gdy pierwszy raz go ujrzałam to nie mogłam uwierzyć, że tam naprawdę jestem :) To jest tak niesamowite uczucie, kiedy widzisz coś co kojarzysz tylko z filmów oraz zdjęć w intrenecie, że ciężko to opisać słowami. Radość, ekscytacja i dreszcz jednocześnie! A kiedy nim jedziesz i widzisz ten ogrom konstrukcji masz dosłownie ciarki na całym ciele...

sf6
sf7

Żeby nikogo nie zanudzać historią budowy i danymi technicznymi to zerknijcie tylko na kilka zdjęć z tego etapu. To chyba mój instynkt inżynieryjny sprawia, że zawsze szukam takich perełek :P

sfb
sfb1
sfb2

.praktycznie
Przejazd mostem Golden Gate jest płatny w jedną stronę, wjeżdżając do San Francisco. Opłata dotyczy jednego przejazdu mostem i wynosi 8$. Płatność jednorazową można zrealizować przez internet KLIK. Spacer mostem jest bezpłatny :) 

sf7aa
sf7a
7aaa
sf7b
sf7c
sf7d
.punkt obserwacyjny 
Punktów obserwacyjnych, aby wykonać dobre zdjęcie mostu jest kilka. My na wschód słońca wybraliśmy się na punkt obserwacyjny o nazwie Battery Spencer. 

sf2
sf4

Wracając z tego punktu do San Francisco przejazd mostem jest płatny. Przy wyjeździe z mostu można skręcić w prawo na kolejny punkt widokowy Golden Gate Overlook, aby spojrzeć na most z innej strony. 

sf8
sf9
sf10
.wzgórze Twin Peaks 
Jeden z najwyższych punktów znajdujących się w San Francisco, z którego możemy podziwiać panoramę całego miasta. Wzgórze to w zasadzie dwa bliźniacze wzgórza położone obok siebie. Pomimo nazwy wzgórze nie ma nic wspólnego z miejscem, w którym rozgrywa się akcja legendarnego serialu lat 90 "Miasteczko Twin Peaks". Na wzgórze dobrze zabrać ze sobą kurtkę, bo wieje tam niesamowicie. Atrakcja darmowa, brak opłat. 

sf24
sf25
sf23
sf26
sf27
sf28
sf29
sf30
.uliczka Lombard
Street
Najbardziej pokręcona, jednokierunkowa uliczka na świecie. Samochody jeżdżą tu dosłownie zygzakiem :) Na odcinku 400 m mamy do pokonania 8 zakrętów! 

sf31
sf34
sf31a
sf31b
sf35
sf36
sf37
sf38
sf31c

.dzielnica Chinatown
Jest to największe i najstarsze skupisko imigracji chińskiej w tym mieście. Poza tym jest to najstarsze Chinatown w Ameryce Północnej.

sf41
sf42
sf43
sf44
sf45
sf45a
sf45b
sf45c
sf45d
sf45e

.przejazd tramwajem liniowym
Tyle razy widziałam te wagoniki na zdjęciach z San Francisco. A ile razy sobie wyobrażałam, że kiedyś nim pojadę... Dużo :) No to jedziemy! 

Tramwaje liniowe San Francisco to ostatni działający na świecie system ręcznie sterowanej kolejki liniowej. Przejażdżka nimi to punkt obowiązkowy podczas pobytu w SF. Tramwaje w części są odsłonięte, zatem przejażdżka nimi to naprawdę dobra zabawa. W trakcie jazdy możesz stać na schodku trzymając się poręczy i starać nie wypaść na kolejnych ulicznych wzniesieniach. Emocje i widoki niezapomniane! 

.praktycznie
San Francisco Cable Car mają 3 linie: Powell-Mason, Powell-Hyde oraz California. Trasy przejazdu KLIK. My wybraliśmy linię Powell-Mason. Przejazd w jedną stronę kosztuje 7$ od osoby. Biety dostępne są w kiosku przy stacji, a także u konduktora. Stacja początkowa znajduje się przy Powell St & Market St, gdzie tramwaje są obracane ręcznie po specjalnym kole o 180 stopni i jadą ponownie w górę. Na tej stacji są największe kolejki, a czas oczekiwania wynosi spokojnie godzinę. My wybraliśmy trasę odwrotną, z góry na dół, zaczynając od stacji Taylor St & Bay St, gdzie czas oczekiwania wynosi kilka minut. 

sf46

sf47

sf48

sf52
sf49
sf50
sf51
sf54
sf53
sf55
sf56

.Bernal Heights Park
Zawsze gdy jesteśmy w jakimś miejscu staram się odnaleźć punkty widokowe w okolicy, które pozowolą nam spojrzeć na dane miejsce trochę bardziej z góry. Tym razem również udało mi się odnaleźć takie wzgórze, które polecam najmocniej bo widoki stąd są oszałamiające. Przy okazji odkryłam kolejną huśtawkę :) 

sf20
sf21a
sf19
sf18
sf17
sf16
sf15
sf14
sf13
sf12

.plaża Marshall's
Plaża jest kolejnym punktem obserwacyjnym na Golden Gate, a także miejscem, w którym możesz spokojnie poodychać i cieszyć się zachodem słońca z dala od zgiełku miasta. Na plaży nie ma tłumów, gdyż dojście na nią od parkingu zajmuje sporo czasu. Dodatkowo częśc trasy prowadzi wąską ścieżką między krzakami prze 0.5 mili. 

sf57
sf58
sf59
sf60
sf61
sf62

.spacery po uliczkach
Tu się po prostu nie da usiedzieć w jednym miejscu. To miasto tętni życiem z każdej strony, a Ty całkowicie się temu poddajesz. Magia! Godzinami chodzisz po tych uliczkach i z każdym kolejnym zakrętem, wgórzem serce bije mocniej i mocniej... 

sf32
sf73
sf66
sf63
sf65
sf67
sf74
sf75
sf69
sf70
sf71
sf39
sf38a

To miasto ma dla mnie w sobie wszystko. Możesz tu odnaleźć gwar i hałas na ulicach, a także ciszę i spokój na plaży czy w parku. Na każdym kroku czuć tu ciepłą, przyjazną energię. Z jednej strony to miasto tętni życiem, a z drugiej czuć tu niesamowitą harmonię i porządek. Krajobraz - nadmorskie zabudowania mieszają się tu z ogromnymi willami i miejską dżunglą. Doskonale to widać od strony Zatoki, gdy płyniemy do Alcatraz. Mieszanka kolorów, zapachów, narodowości, krajobrazów. San Francisco ma w sobie to coś, coś czego nie odnalazłam w żadnym innym amerykańskim mieście. Coś co sprawia, że zostawiasz tutaj serce.

sf22b
A na koniec jeszcze jedna cenna wskazówka :) Parkowanie w mieście. Warto dobrze czytać tabliczki stojące przy parkometrach, bo przy tak dużej ilości bodźców, które dostarcza Ci to miasto można łatwo dostać mandat. Za każdym razem czytaliśmy tabliczki, pomimo tego mandacik w dniu wyjazdu zaliczyliśmy :) Parkowanie w czasie, gdy jest czyszczenie ulicy kosztowało nas 76$. 

sf72
Źródło zdjęć z budowy mostu: 
1. https://mashable.com/2015/05/21/golden-gate-bridge-construction/?europe=true

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Najczęściej czytane

brownie
tytan
kaloriaaa
MG 85742 3
10884486 983695951644010 225026915 n
niechudne1

Polecamy

szpilki na siłowni | cookies

 zBLOGowani.pl

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd

Ta strona używa ciasteczek, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Polityka prywatności