Nasz pobyt w San Francisco rozpoczynamy od wycieczki do najsłynniejszego więzienia na całym świecie - Alcatraz. 

alcatraz
Aby dostać się na wyspę musimy wykupić specjalną wycieczkę, która pozwoli nam zwiedzić to miejsce. Wycieczka rozpoczyna się w San Franicisco, przy Pier 33. Idziemy na punkt startowy. 

alka1
alka2
.bilety
Słyszałam, że bilety należy kupować z dużym wyprzedzeniem (minimum miesięcznym) bo Alcatraz to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie. Oczywiście tego nie zrobiliśmy, bo trudno mi było w to uwierzyć... ale rzeczywiście wszyscy co tak twierdzą mają rację. Dopiero pakując walizkę na 2 dni przed odlotem postanowiłam kupić te bilety i okazało się, że na wybrany termin biletów już nie ma. Bilety najlepiej kupić na oficjalnej stronie KLIK, gdzie są najtańsze. Standardowa cena biletu wynosi 39,90$ od osoby. W niektórych terminach jest dostępna również opcja zwiedzania nocnego, zwiedzania z przewodnikiem czy też zwiedzania w mniejszej grupie osób z możliwością poznania miejsc, do których standardowa wycieczka nie wejdzie. Ceny biletów rosną wraz z wybraną opcją. 

Docieramy do Pier 33, gdzie na placu czekamy na godzinę swojej wycieczki. Szczerze, to są tam tłumy ludzi na każdą godzinę. 

alka3
alka4
Jak widać na miejscu również te bilety można nabyć, ale raczej z opcją do przodu niż na teraz, od ręki. Jeśli natomiast nie uda Wam się nabyć tych biletów jak nam, to jest opcja zakupu biletów przez inne źródła, co oznacza, że bilet sporo przepłacicie. Jednym z takich źródeł moż być strona np. Viator. Niestety cena jest znacznie wyższa niż przez głównego organizatora. My za jeden bilet zapłaciliśmy 98$, ale w czasie kiedy przebywaliśmy w San Francisco nie było już żadnych wolnych miejsc przez stronę głownego organizotra :-/ Warto to mieć na uwadze i bilety kupować znacznie wcześniej. 

alka5
alka6
alka7
alka8
Na wyspę płyniemy takim 3-piętrowym statkiem, a sam rejs trwa ok 10 minut. Na parterze statku znajduje się kawiarnia. 

alka10
alka12
Jak widać poniżej na zdjęciu, ledwie odpłynęliśmy a przy barierkach czeka już tłum ludzi, który popłynie kolejnym statkiem. Statki odpływają co 30 minut. 

alka13
alka14
alka23
alka24

alka15
Jest i on...Potężny, czerwony Golden Gate, który był kolejnym marzeniem na mojej liście, a poniżej widok na San Francisco. Pomimo słabszej pogody widok niesamowity. Ponoć San Francisco ma to do siebie, że lubi witać deszczem :) 

alka16
alka17
alka18
alka19
alka20
alka22
Dopłynęliśmy na wyspę. Tutaj zaczyna się zwiedzanie. Przed wejściem każdą grupę wita przewodnik, który informuje o zasadach, jakich należy przestrzegać będąc na wyspie. Zwiedzać więzienie możemy na dwa sposoby. Pierwszy to opcja zwiedzania z wypożyczonym nagraniem audio, dzięki czemu usłyszysz wiele ciekawych informacji o samym Alcatraz a druga to po prostu szwędanie się po więzieniu bez nagrania, tak jak Ci pasuje. Nagranie jest dostępne w kilku językach (polskiego brakuje), wliczone w koszt biletu, także dodatkowo nie płacimy za wypożyczenie zestawu do odtwarzania. 

.alcatraz
Dwa słowa wstępu. Alcatraz to działające w latach 1934-1963 więzienie o zaostrzonym rygorze znajdujące się na wyspie położonej w Zatoce San Francisco, którego celem było ukaranie trafiających tu osób, a nie ich resocjalizacja. Więzienie, z którego nie sposób było uciec... między inymi ze względu na warunki pogodowe, które panują w Zatoce. Zimne, niebezpieczne prądy i lodowata woda, która w połączeniu z silnymi prądami tworzy rzekomo ścianę nie do pokonania nawet dla najlepszych pływaków. Dodajmy do tego zwiększony ilościowy nadzór strażników na liczbę więźniów w stosunku 1 do 3, gdzie w innych więzieniach wynosił 1 do 20, 2 linie ogrodzeń z drutów kolczastych, 6 wieży strażniczych oraz 13 liczeń więźniów na dobę. To wszystko sprawiło, że Alcatraz zyskało miano więzienia, z którego nie było szans ucieczki. 

alka25
alka26
alka27
Na wyspie można spotkać wiele gatunków roślin i ptaków, które osiedliły się tutaj całymi stadami. Szaro-bura pogoda i latające dookoła wyspy mewy sprawiają, że mroczny klimat tego miejsca udziela się znacznie silniej. Zwiedzanie rozpoczynamy od spaceru po wyspie. 

alka28
alka29
alka30
alka31
alka32
alka33
alka34
Przez 29 lat funkcjonowania tego miejsca odnotowano 14 prób ucieczki z udziałem 34 osób. Ostatnia, udana próba ucieczki miała miejsce 11.06.1962 r. Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglin pracowali nad planem ucieczki przez 14 miesięcy. W większości cel znajdowały się kratki wentylacyjne i to przez nie postanowili uciec. Następnie przez szyb wentylacyjny na dach, a stamtąd rynnami deszczowymi na dół i dalej przez kolczaste ogrodzenia prosto do wody. 

Lata ekspozycji na słone, morskie powietrze i wodę znacznie osłabiły mury więzienia, dzięki czemu uciekinierzy z pomocą łyżek wynoszonych ze stołówki i przerabianych na dłuta mogli wykuć otwór wokół kratek wentylacyjnych, aby móc przez nie wyjść ze swoich cel. Czujność strażników uśpiły sztuczne głowy, które zostały stworzone z mieszkanki gazet, papieru toaletowego i mydła, a następnie pomalowane farbkami na cielisty kolor. Głowy miały doczepione nawet włosy, które były wynoszone z zakładu fryzjerskiego. Uciekinierzy kładli te głowy na swoich pryczach, przykrywali dobrze kocami, dzięki czemu przy zgaszonym świetle w celi strażnicy podczas kontrolnego obchodu nie byli w stanie rozpoznać kukły. 

Więźniów nie złapano, ciał nie odnaleziono, zatem do dziś nie wiadomo czy przeżyli tę ucieczkę. 

alka36
alka35
W więzieniu znajdowało się 336 cel, każda o wymiarach 2,7m x 1,5m. W celi prycza, umywalka, kibel oraz składany stolik. Więźniom w celach nie wolno było rozmawiać. Poza tymi standardowymi celami, znajdującymi się w blokach A,B i C w bloku D znajdowały się dodatkowo cele izolatki, do których trafiali Ci, którzy nie przestrzegali zasad. W izolatce więźniowe przetrzymywani byłi od 4 do 19 dni. Izolatki nie miały dostępu do światła, a jedynym wyposażeniem była dziura w podłodze w razie chęci załatwienia potrzeb. 

alka37
alka38
alka51
alka49
alka50
alka52
Poniżej na zdjęciu słynni więźniowe, a wśród nich m.in. Al Capone, George "Machine Gun" Kelly czy Arthur "Doc" Barker. 

alka51a
Docieramy do stołówki. Więźniowe mieli 3 posiłki dziennie, a na każdy jedynie 20 minut. Stołówka oraz spacerniak, to jedyne miejsca, w których więźniowe mogli chwilę porozmawiać. Poniżej menu ostatniego śniadania przed zamknięciem więzienia. 

alka39
alka40
alka41
alka43
alka44
alka45
alk46
alka47
alka48
Biblioteka. Za dobre sprawowanie więźniowe mogli wypożyczyć książki, które były im dostarczone do cel. 

alka53
alka54
Ostatnie spojrzenie na korytarz główny, na którym widzimy 3 piętrowy rozkład cel oraz spacerniak z widokiem na Golden Gate. 

alka56
alka57
alka58
Na tym kończymy nasze zwiedzanie, ale warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy. Ze względu na wysokie koszty związane z codziennym dowozem pracowników do więzienia władze postanowiły, że zamieszkają oni również na wyspie. I tak w osobnym, odgrodzonym budynku zamieszkali tu strażnicy wraz z rodzinami. Do dyspozycji mieli na miejscu sklep spożywczy, kawiarnię i kręgielnię. Obecnie Alcatraz to jedna z największych atrakcji San Francisco, którą rocznie odwiedza 1,5 mln turystów.

Więzienie zostało zamknięte 21.03.1963 r. z powodu wysokich kosztów utrzymania spowodowanych m.in. złym stanem technicznym budynków. Dla zainteresowanych tą tematyką polecam obejrzenie filmu "Ucieczka z Alcatraz" z Clintem Eastwoodem, gdzie możemy bliżej poznać kulisy przygotowań do słynnej ucieczki z 1962 r. 

.ciekawostka 
Od 1981 r. organizowany jest tam zmodyfikowany triathlon "Escape From Alcatraz Triathlon". Zawodnicy mają za zadanie przepłynięcie 1,5 km z wyspy Alcatraz do brzegu San Francisco, następnie 18-kilomtrowy przejazd rowerem oraz 8-kilometrowy bieg przez szlaki Golden Gate Recreational Area. Średnia temperatura wody w Zatoce wynosi 12,5 stopnia Celsjusza. Strona traithlonu KLIK


Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Najczęściej czytane

brownie
tytan
kaloriaaa
MG 85742 3
10884486 983695951644010 225026915 n
niechudne1

Polecamy

szpilki na siłowni | cookies

 zBLOGowani.pl

Our website is protected by DMC Firewall!

Ta strona używa ciasteczek, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Polityka prywatności