Widziałam go w setkach amerykańskich filmów. Wielki biały napis na wzgórzu. Pierwszy raz ujrzałam go jadąc z lotniska do naszego hotelu nr 1. Nie ukrywam, radość wielka. Coś co do tej pory było tylko na wielkim ekranie, teraz jest na wyciągnięcie ręki. 

napis

.hollywod sign
I chociaż jest to atrakcja typowo turystyczna, to i tak każdy kto tu ląduje idzie pod napis. I chociaż wielu mówi „eeee czym się zachwycać”.. to zapewniam, że nie o sam napis chodzi. Chodzi o uczucie, które temu towarzyszy. Prawdziwa, czysta radość. Twoje oczy z każdym kolejnym krokiem stają się coraz większe, bo trasa, która prowadzi na sam szczyt jest po prostu na swój sposób bajeczna. Otaczające kolory, droga serpentyna, tłumy uśmiechniętych ludzi na trasie i luksusowe domki z widokiem na całe LA. Parzysz na to wszystko i z uśmiechem mówisz, ale mają tu genialnie!

Sam napis początkowo wyglądał zupełnie inaczej, i nie miał być ani atrakcją turystyczną ani znakiem rozpoznawalnym przemysłu filmowo-telewizyjnego, a po prostu szyldem reklamowym nowo powstającego osiedla domków. Deweloperzy szukali sposobu, żeby przyciągnąć klientów i w ten sposób w 1923 r. odsłonięto ogromny napis. Trzynaście 15-metrowych liter o drewniano-metalowej konstrukcji, podświetlonych 4000 żarówek. Napis miał widnieć na wzgórzu 2 lata, ale ze względu na tłumy ludzi, które zaczęły odwiedzać to miejsce, napis pozostał dłużej.

 http 2F2Fa.amz.mshcdn.com2Fwp content2Fuploads2F20152F102Fhollywood 7 1
http 2F2Fa.amz.mshcdn.com2Fwp content2Fuploads2F20152F102Fhollywood 3
http 2F2Fa.amz.mshcdn.com2Fwp content2Fuploads2F20152F102Fhollywood 1

Napis nie był początkowo ani konserwowany, ani strzeżony, przez co jego stan stale się pogarszał i tak w połowie lat 40-tych lokalne władze postanowiły odnowić napis, usuwając z niego końcówkę Land oraz oświetlenie, które od dłuższego czasu już nie działało. Konstrukcję pozostawiono bez zmian, przez co w kolejnych latach stan napisu dalej się pogarszał.
W latach 70-tych, gdy stan napisu był ponownie w stanie opłakanym (termity postanowiły zjeść drewnianą konstrukcję, ktoś postanowił podpalić literkę L) a lokalne władze nie bardzo chciały wydawać kolejne potężne pieniądze na jego naprawę, z pomocą przyszedł Hugh Hefner (właściciel Playboya) organizując zbiórkę pieniędzy na odnowienie napisu. Dzięki temu napis został całkowicie zburzony i zastąpiony zupełnie nowym, tym razem o metalowej konstrukcji. Od tego remontu napis jest pilnie strzeżony - został ogrodzony siatką z drutem kolczastym, zainstalowano monitoring, alarmy, mikrofony oraz czujniki ruchu.

Gdy w 2010 r. pojawiły się plany zburzenia napisu i sprzedaży terenu pod budowę luksusowych osiedli mieszkalnych, gwiazdy filmowe zebrały 12,5 mln dolarów by wykupić ten teren i pozostawić go bez zmian. Dzięki temu literki stoją aż do dziś i stanowią jedną z głównych atrakcji LA.

napis1
napis2
napis3
napis4
napis5
napis7
napis8
napis9
napis10
napis11
napis12
napis13
napis14
napis15
napis16
napis17
Droga jest kręta, spaceruje się przyjemnie a oczy dosłownie wszystko chłoną. Z jednej strony luksusowe wille, z drugiej widok na całą panoramę LA. Po drodze uśmiechnięci turyści, ludzie aktywnie spędzający czas wolny – biegacze, kolarze. Patrzysz i myślisz „dosłownie jak na filmach”.

Po kolejnych kilkunastu zakrętach docieramy na kolejną „fotograficzną” polanę. Napis coraz bliżej i wydaje się, że jest już tuż za kolejnym zakrętem, ale to tylko tak się wydaje :)

napis18
napis19
napis20
Kilkanaście kolejnych zakrętów i wyłania nam się metalowa siatka… a za nią, troszkę w dół stoją literki! Wszystko jest ogrodzone, na słupach wiszą kamery, dodatkowo jeździ ochrona. Docieramy na ostatni punkt „fotograficzny” czyli sam szczyt, który znajduje się nad literkami.

napis21
napis21a
napis22
napis22a
napis23
napis24
napis25
napis26
napis27
napis28
napis29
napis30
napis33
Jest pięknie.

Źródło czarno-białych zdjęć:
1. https://mashable.com/?europe=true

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Najczęściej czytane

brownie
tytan
kaloriaaa
MG 85742 3
10884486 983695951644010 225026915 n
niechudne1

Polecamy

szpilki na siłowni | cookies

 zBLOGowani.pl

Our website is protected by DMC Firewall!

Ta strona używa ciasteczek, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Polityka prywatności