Ktoś, gdzieś, kiedyś powiedział, że „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. 

telkom
W moim przypadku jest to (a raczej był) najczęściej telefon, w Jacka przypadku jednak aparat. Jakie było moje zdziwienie, kiedy odkryłam, że Jacek nie używa praktycznie wcale telefonu do wykonywania zdjęć. Wtedy nie rozumiałam jeszcze dlaczego, przecież fotografia nigdy nie była prostsza. Wyciągasz telefon, pstrykasz i masz gotowe zdjęcie.

Zanim poznałam Jacka wszystkie zdjęcia robiłam telefonem. Nie zastanawiałam się specjalnie nad dalszą ich edycją, nad światłem jakie towarzyszy ich wykonaniu czy też nad odpowiednim kadrem i ustawieniami. Jedno kliknięcie i mamy gotowe zdjęcie. I nie ma w tym nic dziwnego, bo wielu osobom to w zupełności wystarczy. Ponoć to osoba (fotograf) robi zdjęcie a nie sam sprzęt… i rzeczywiście po części tak jest.

Jednak czasem patrzysz na czyjeś zdjęcie i nie wiesz czemu, ale jest po prostu dobre. Wszystko Ci się tam podoba, ale nie wiesz do końca czemu. Niby zwyczajne, a jednak malowane. Wiele razy pokazywałam Jackowi jakieś zdjęcie mówiąc, że też takie chcę zrobić. Jacek się uśmiechał i mówił, że komórką po prostu pewnych rzeczy nie uzyskam. I wracamy do tematu mojego jeża. Musiałam się z nim zaprzyjaźnić, np. po to by zrobić takie zdjęcie, które znajdziecie również na profilu IG Jacka KLIK. Komórką bym tego nie zrobiła.

kawa

.aparat czy telefon?

tabela

Na potrzeby tego wpisu wykonałam do porównania zdjęcia raz telefonem, a raz aparatem. Telefon jaki używam do Iphone7 i Samsung S8, a aparat, który obecnie mi towarzyszy to Sony A6300. Aparat celowo został ustawiony w trybie automatycznym, natomiast telefon Samsung S8 miał uruchomiony tryb zdjęć „profesjonalnych” ponieważ daje to znacznie lepsze zdjęcie niż przy trybie auto. Zaskakująco dobrze poradził sobie na tym trybie w zdjęciach nocnych. Iphone7 niestety przy zdjęciach nocnych daje koszmarną jakość. 

A teraz zobaczmy jak to się prezentuje (góra Samsung, dół Sony A6300). W zdjęciach nocnych środkowe foto wykonane zostało Iphone7. 

bokhe
bokhe2
dynamika tonalna
noc1
noc2

Użycie jasnego obiektywu umożliwia m.in. większe rozmycie tła (efekt bokeh), można to zobaczyć na 1 i 2 zdjęciu. Zdjęcie 3 obrazuje większe możliwości matrycy aparatu fotograficznego (dynamika tonalna - rozwinę to w innym wpisie), co mówiąc prostym językiem oznacza, że fotografując w niekorzystnych warunkach jesteśmy w stanie "wyciągnąć" więcej informacji z jasnych/ ciemnych obszarów zdjęcia. Czarny pilot został sfotografowany pod światło, a mimo to w przypadku użycia aparatu widać na nim "szczegóły". W przypadku telefonu matryca nie poradziła sobie z tak trudnymi warunkami. W przypadku zdjęć nocnych większa matryca aparatu pozwala na zastosowanie wyższej czułośći (ISO) oraz szybszej migawki bez widocznych szumów na zdjęciu. Mówiąc prostym językiem, korzystając z aparatu jesteśmy w stanie uzyskać czystsze i nieporuszone zdjęcia w nocy lub ciemnych pomieszczeniach. 

Wracając do początku, najlepszy aparat to ten, który masz ze sobą :) Czy drogi, profesjonalny sprzęt daje większe możliwości? Tak. Czy jest on dla Ciebie? Niekoniecznie. Jeśli wkraczasz dopiero w świat fotografii skorzystaj z telefonu lub jeśli bardzo chcesz, kup tani, używany sprzęt. Zaprzyjaźnij się z nim, naucz się obsługi, robienia zdjęć w trybie manualnym, podstawowych reguł fotografii (które nie są żelazne, ale i tak warto je znać :)) i fotografuj jak najwięcej i jak najczęściej. 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Najczęściej czytane

brownie
tytan
MG 85742 3
kaloriaaa
10884486 983695951644010 225026915 n
niechudne1

Polecamy

uczymyfit logo

szpilki na siłowni | cookies

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd

Ta strona używa ciasteczek, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Polityka prywatności